Social, Humanitarian, and Cultural Issues Committee

Best Delegate: Bhutan, Woodstock Academy

Outstanding Delegate: Paraguay, Philipps Academy Andover

Honorable Mention: Ghana, Highland High School

Honorable Mention: Cambodia, Wellesley High School

Verbal Commendation: Thailand, St. John’s School

Verbal Commendation: Afghanistan, Portsmouth High School (RI)

Position Paper: Cote D’Ivoire, Nobles and Greenough School

disarmament and Security council

Best Delegate: United States, Burr and Burton Academy

Outstanding Delegate: United Kingdom, University of Chicago Laboratory School

Honorable Mention: China, Port Charlotte High School

Honorable Mention: Slovakia, Port Charlotte High School

Verbal Commendation: Cote D’Ivoire, Philipps Exeter Academy

Verbal Commendation: Vietnam, Philipps Academy Andover

Verbal Commendation: Czech Republic, Irvington High School

Position Paper: Bulgaria, Irvington High School

United Nations Environment Program

Best Delegate: Kuwait, Winchester High School

Outstanding Delegate: United Kingdom, Sharon High School

Honorable Mention: Norway, Floral Park Memorial

Honorable Mention: Uruguay, Philipps Exeter Academy

Honorable Mention: South Korea, Boston University Academy

Verbal Commendation: United States of America, Deerfield Academy

Verbal Commendation: Zambia, Hamden Hall Country Day School

Verbal Commendation: Cote D’Ivoire, Noble and Greenough School

Position Paper: Sudan, Portsmouth Abbey High School

Economic and Financial Committee

Best Delegate: Peru, Philipps Academy Andover

Outstanding Delegate: Sri Lanka, Philipps Academy Andover

Honorable Mention: China, Port Charlotte High School

Honorable Mention: Slovenia, Glen Ridge High School

Verbal Commendation: Congo, Irvington High School

Verbal Commendation: Singapore, Colegio Marista de Guanynabo

Verbal Commendation: Ireland, Portsmouth High School (RI)

Position Paper: Norway (Woodstock Academy)

Second Conference on Aging

Best Delegate: Peru, Philipps Academy Andover

Outstanding Delegate: United Kingdom, Cape Coral High School

Honorable Mention: China, Port Charlotte High School

Honorable Mention: Sudan, Glen Ridge High School

Verbal Commendation: Venezuela, Irvington High School

Verbal Commendation: Cote D’Ivoire, Noble and Greenough School

Verbal Commendation: Germany, Shorecrest Prepatory School

Position Paper: Turkey, Liberal Arts and Science Academy

Committee for the peaceful use of outer space

Best Delegate: Iran, Wayland High School

Outstanding Delegate: France, Cape Coral High School

Honorable Mention: United Kingdom, University of Chicago Laboratory School

Honorable Mention: Luxembourg, Long Beach Polytechnic High School

Verbal Commendation: Hungary Portsmouth Abbey School

Verbal Commendation: China, Port Charlotte High School

Verbal Commendation: Thailand, Central Catholic High School

Position Paper: Philippines, East Greenwich High School

World Health Organization

Best Delegate: United Kingdom, University of Chicago Laboratory School

Outstanding Delegate: China, Port Charlotte High School

Honorable Mention: United States, Burr and Burton Academy

Honorable Mention: Cote D’Ivoire, Noble and Greenough School

Verbal Commendation: Hungary, Portsmouth Abbey School

Verbal Commendation: Israel, Colegio Marista de Guanynabo

Verbal Commendation: Slovakia, Irvington High School

Position Paper: Sweden, Highland High School

International Telecommunicatons union

Best Delegate: United Kingdom, University of Chicago Laboratory School

Outstanding Delegate: Vietnam, Port Charlotte High School

Honorable Mention: Peru, Philipps Academy Andover

Honorable Mention: Bangladesh, Lincoln School

Verbal Commendation: Czech Republic, Colegio Marista de Guanynabo

Verbal Commendation: Guatemala, American School Foundation

Verbal Commendation: Cote D’Ivoire, Philipps Exeter Academy

Position Paper: Iraq, American School Foundation

Member Login
Welcome, (First Name)!

Forgot? Show
Log In
Enter Member Area
My Profile Log Out